Óvodakert beszámoló 2023 tavasza

A tervezésnél figyelembe vettük, hogy a kert a gyermekek számára jól hozzáférhető legyen.
Az Iskolakertekért Alapítvány segítségével kapott anyagokból és az Önkormányzat által felajánlott keretből kezdtünk el a tavaszi munkálatokat.

A kertészünk felásta a kijelölt kertrészt és az általunk vásárolt marhatrágyát beledolgozta a földbe, ezáltal előkészítve a talajt, a tavaszi ültetéshez. Mivel az óvoda udvarán több fa is kivágásra került, a munkálatból megmaradt fűrészport az ágyások közti ösvény borítására használtuk fel. Az így kialakított ösvényen közlekedve, az esősebb időszakban is meg tudjuk tekinteni nővényeinket és nem leszünk sárosak. Ez ösvény a gyomok növekedését is gátolja. A tervek alapján elkészültek ágyások, melyek 70-80 cm szélesek, így a gyerekek könnyen hozzáférnek a betakarításra már megérett zöldségekhez.
Az óvoda nagyobb gyerekei kora tavasszal elvetették a kialakított ágyásokba az Iskolakertekért Alapítvány által biztosított magokat. A gyerekekkel megismertettük a kert részeit, virágos kertet, veteményest, a komposztálót. Elmondtuk, hogy mit hova fogunk ültetni és azt is megbeszéltük velük, hogy növényeink fejlődéséhez mi mindenre van szükség. A kerti munkák során használt kertészeti eszközökkel is megismerkedtek: kapa, ásó, gereblye, plántafa, locsolókanna. A baleset megelőzés érdekében balesetvédelmi oktatásban részesültek a felnőttekkel együtt. Ültetésnél olyan magokat igyekeztünk kiválasztani, amelyek fejlődését a tavaszi időjárás elősegíti: saláta, retek, borsó, hagyma, cékla, uborka, paradicsom palánta. A fiúk segíthettek az elültetett magok földdel való befedésében. A magaságyásba is sikerült ültettünk a fent felsorolt palántákból, magokból.
A kertünk különböző részein citromfű, rozmaring, bodzabokor és menta is található. Szélein pedig napraforgó, színes tulipánok és körömvirágok pompáznak. Amint a kora tavaszi zöldségfélék megértek, közösen leszüreteltük, majd a gyerekek uzsonnához, tízóraihoz elfogyasztották őket. Az óvodakerti termelés vegyszermentes, ezáltal is formáljuk, gyermekeink környezetbarát szemléletét. A kerti munka közben gyerekeink megfigyelték a növényeken élő bogarakat, a pillangókat, méheket, csigákat, gilisztákat. Gyomlálás után, kis talicskákkal a komposztálóba hordták a gyomot.
A kertünknek nagyon fontos szerepe van az esztétikai nevelésben is. Az intézmény virágoskertje, sokfélesége esztétikai élményhez juttattja a gyerekeket. Hagyományaink szerint évente kiskert szépségversenyt rendezünk.
Óvodásainkat arra neveljük, hogy minden élőlény fontos és környezet védelemről nem elég beszélni, hanem nap mind nap tenni is kell érte.
Az óvodakert művelése által a gyerekek új ismeretekkel gazdagodtak. Tapasztalat és érzékelés útján pedig az egészséges életmódra nevelést is elősegítettük.
Kiskertjeink az óvodánk ékei, amelyekben naponta megfigyeljük a változásokat és gyönyörködünk növényeink sokszínűségén.


Készítette Magyari Andrea óvodapedagógus

Budapest 2023.06.20.